Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Merhabalar, bu yazımda sizlere engelli araç satışı hakkında güncel bilgilendirmeler yapacağım.

Engelli araç satışlarında, satacak olduğunuz aracı sıfır olarak aldıysanız eğer ÖTV ( Özel Tüketim Vergisi) ödemek istemiyorsanız, 5 yıl sürenizin dolmasını beklemeniz gerekmektedir.

5 yılı dolan veya 2. el aracı olupta satmak isteyen engelliler, aracı satın alacak kişiyi bulduktan sonra, tertibatlı araç değilse hemen noterde satış işlemlerini yapabilirler.

Satılacak araç tertibatlı ise satış işleminden önce yapılması gerekenler vardır.

Tertibatlı aracını satan engelliden, bir başka engelli kişi aracı almak istediğinde eğer engel durumları ve ehliyet kodları aynı ise aracı proje hazırlamadan direkt olarak satın alabilirler.

Engellilik dereceleri önemli değildir. Örneğin aracı satan kişinin sağ ayak engeli var ve derecesi %20, aracı alacak olan kişinin de sağ ayak engeli var ama derecesi %45 ise bu şekilde aracı proje yaptırmadan direkt olarak alabilirler.

Engeli %90 olan bir engelliden yine engeli %90 olan bir engelli de işlem yaptırmadan araç satın alabilir.

Tertibatlı aracını satan engelli kişi ile aracı satın alacak olan engelli kişinin engel durumları uymuyorsa eğer söküm projesi hazırlatmaları gerekiyor.

Aracını satacak olan kişi tertibatı söktürür ve söküldüğüne dair proje hazırlatır.

Söküm projesi hazırlanmış ve tertibatı sökülmüş araç “TSE Araç Kontrol Merkezine” götürülür. Buraya götürülen aracı engelli yakınları da götürebilir.

“TSE Araç Kontrol Merkezinde” tertibatın söküldüğüne dair mühendislerin kontrol etmesinden sonra araç ile ilgili gerekli belge onaylanıp aracı götüren kişiye teslim edilir.

Bu onaylanan belgeyi söküm projesi için verilen evraklarla beraber notere götürüp önce ruhsatı değiştirmeniz gerekmektedir.

Ruhsat değişiminde araç sahibi olan engelli kişinin notere bizzat gitmesi gerekmektedir. Noterden vekalet verdiği herhangi bir kişide işlemleri yaptırabilir.

Ruhsat değişiminde araç için tertibatlı ve engelli aracıdır ibaresinin kaldırılmasından sonra aracın satışı yine noterde yapılabilir.

Aracı satın alacak olan engelli kişi, aracı üzerine aldıktan sonra “2. el engelli araç alımlarında yapılması gerekenler” yazımı okuyarak, işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenebilirler.

Engelliler için yazılan bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerde engelli yakınlarınızın bu bilgileri öğrenmesi için paylaşmanızı rica ediyorum.

1 Response

  1. Murat bargiran çelebi dedi ki:

    Merhaba telefon numarası yazar mısın acil yardıma ihtiyacım var 2015 mercedes exclusive aracım var yurtdışından getirttim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: