Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır ve H Sınıfı Ehliyet Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde engellilerin ehliyet alabilmesi, trafikte daha rahat ve güvenli araç kullanabilmesi için çeşitli standartlar getirilmiştir.

Engelli kişilerin ehliyetleri, Avrupa Standartları baz alınarak yeniden düzenleniyor ve bu kapsamda H sınıfı ehliyetler tamamen kaldırılıyor.

H sınıfı ehliyetler yerine artık B sınıfı ehliyet veriliyor.

Aralarındaki fark yeni ehliyetlerde, engelli kişilerin araç kullanırken, hangi tertibatı kullanacağını ve hangi kısıtlamalara maruz kaldığını belirten çeşitli kodlar bulunur.

Bu kodlar ve kısıtlamaları diğer yazılarımda açıklayacağım.

Engelliler ehliyet alırken ilk olarak aile hekiminden veya hastanelerin aile hekimlerinden randevu almaları gerekiyor.

Hekime ehliyet almak istediğini söyleyen engelli kişiyi,sürücü adayları için komisyon kararı formunda gerekli yerleri doldurup il sağlık kurulunda bulunan sürücü olur raporu veren komisyona sevk ederler.

Bu komisyonda engelli kişi için araç kullanıp kullanamayacağının tespiti yapılır ve tertibatlı veya tertibatsız araç kullanır raporu verilir.

Bu raporu aldıktan sonra yeni ehliyet alacak olanlar, sürücü kursuna başvuru yapar.

Sürücü kursu ehliyet kodlarına göre, engelli kişiyi tertibatlı araçla eğitime alır ve sınava girip başarılı olduktan sonra ehliyetlerini nüfus müdürlüğünden alabilirler.

H sınıfı ehliyetlerini değiştirmek isteyen engelli kişilerde aynı işlemleri yapmak zorundadır.

NOT: 01.01.2016 tarihi itibariyle H sınıfı ehliyet kaldırılarak “Engelli B sınıfı ehliyet” ile“Engelli A sınıfı ehliyet” adını almıştır. 01.01.2021 yılına kadar engelliler mevcut “H” sınıfı ehliyetlerini kullanabilirler.

Engelliler için yazılan bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerde engelli yakınlarınızın bu bilgileri öğrenmesi için paylaşmanızı rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: