Engelli Sağlık Raporu ve Sürücü Olur Sağlık Raporu Nedir?

Bu yazımda engelli sağlık raporunun ve sürücü olur sağlık raporunun detaylarını ve farklarını paylaşacağım.

Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemesiyle 20.02.2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Engellilik Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları kararı ile artık farklı kurumlara vermek için ayrı ayrı rapor almak zorunda değiller.

Rapor formunu elektronik ortamda görünebilecek şekilde kullanım amacı kısmı çıkartılarak yeniden düzenlenmiştir.

Engelli sağlık raporu almak için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneye başvurmak gerekiyor. Başvuru esnasında istenen belgeler

* Sağlık raporu almak için doldurulması gereken başvuru formu,
* Başvuru yapan kişinin kimlik belgesi,
* Başvuru yapan kişinin 5 adet fotoğrafı,

şeklindedir.

Başvuru yapan engelli kişi, doktorlar tarafından uzmanlık alanına göre muayene edilir.

Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra sağlık raporunun oluşması için heyete yönlendirirler.

Doktorların onayı ile belirlenen rahatsızlıklar ve vücuttaki kısıtlamalara göre derece belirlenir.

Sonuç olarak “Dereceli Sağlık Raporu” verilir.

Sürücü olur sağlık raporu (komisyon raporu)” alırken öncelikle Devlet yada özel sağlık kurum/kuruluşlarında uygun formatta düzenlenmiş  sağlık raporu “İl Sağlık Müdürlüğü’ne” iletilir.

Burada engelli kişiyi sıraya koyarlar ve komisyondan 1-3 gün önce evrakta yer alan cep telefon numaralarına randevu tarihi, nerede ve saat kaçta komisyona gireceği mesaj ile bildirilir.

Engelli Kişi randevu verilen saatte “İl Sağlık Müdürlüğü’ne” başvurduğu taktirde, uzman hekim ve mühendislerin bulunduğu komisyona alınarak, özel tertibatlı araç kodları belirlenir ve evrak 15 dakika içinde kişiye teslim edilir.

Burada verilen kodlarda “Ticari araç kullanamaz” , “iki tekerlekli araç kullanamaz” vs. şeklinde çeşitli kısıtlamalarda mevcuttur.

Bu kodları sonraki yazılarımda sizlerle paylaşacağım.

Engelli Sağlık Raporu” ile “Sürücü Olur Sağlık Raporu (komisyon raporu)” (komisyon raporu) arasındaki fark, engelli sağlık raporu kişinin engelini belirten dereceli rapordur.

Yani kişinin vücudunda ki engeline dair tanı, engelin hangi uzvu ne kadar etkilediği ve kişinin sürücü olmaya uygun olup olmadığını belirten rapordur.

Sürücü Olur Sağlık Raporu(komisyon raporu)” ise sürücü olmaya uygun olduğu belirlendikten sonra, “İl Sağlık Müdürlüğü’nde” bulunan uzman hekim ve mühendislerin bulunduğu komisyonun, engelli kişiye çeşitli aktiviteler yaptırdığı (ayağını kaldır,kolunu kaldır, ellerini, parmaklarını hareket ettir vs. gibi), bunların sonucunda tertibat kodlarının yazdığı rapordur.

Sürücü olur sağlık raporunun(komisyon raporu)” bir fotokopisini almanızı tavsiye ederim. Zira ehliyet değiştirme sırasında belgenin aslını nüfus müdürlüğü alıyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı “sürücü sağlık raporu ( dereceli rapor)” veya “özel tertibatlı araç komisyon kararına” itirazların raporun düzenlendiği tarihten sonraki 60 gün içinde yapılabileceğini, daha sonra yapılan itirazların geçersiz olacağı kararını bildirmiştir.

Yukarıda sözü edilen raporların itirazı, “İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Meslekleri Şubesine” yapılacaktır.

Engelli sağlık raporu (dereceli rapor)” itirazı, “İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Meslekleri Şubesine” yapılacak ve ilgili birim sizi il sınırlarında bir Eğitim Araştırma Hastanesine, yeniden başvuru yapmak üzere yönlendirecektir.

Hastaneden kişi şahsen randevu alacak ve işlemler tamamlanınca ilgili kurum düzenlenen raporu “İl Sağlık Müdürlüğüne” iletecek, bilgi kişiye buradan verilecektir.

Özel tertibatlı araç komisyon kararına itiraz ise, “İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Meslekleri Şubesine” yapılacak ve ilgili birim sizi en yakın ilin “İl Sağlık Müdürlüğü’ne” yönlendirecek, kişiyle o il temasa geçerek komisyona davet edecektir.

Engelliler için yazılan bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerde engelli yakınlarınızın bu bilgileri öğrenmesi için paylaşmanızı rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: