ÖTV’siz ve MTV’siz Araç Nasıl Alınır?

Merhabalar, bu yazımda sizlere ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetinden nasıl yararlanacağınızı anlatacağım.

Engelliler 2019 yılından itibaren 247.000 TL sınırına kadar olan araçlar için ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyetinden 5 Yıl boyunca aracı satmama şartıyla yararlanabilirler.

Yurtdışından alınan araçlar için 10 Yıl satılamaz koşulu vardır.

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyeti alınabilmesi için, kişinin öncelikle H Sınıfı ehliyeti olması gerekiyor.

Sağlık durumunu belirten dereceli sağlık kurulu raporu ile beraber ehliyetini de alıp, “Nakil Vasıtalar Vergi Dairesi Müdürlüğüne” bizzat kendisi gitmek suretiyle ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyetinden yararlanmak için sorgulatması gerekiyor.

Bu işlem sıfır araçlarda geçerlidir.

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyetinden yararlanmaya hak kazanan engelliler eğer başka araçları yoksa, MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetinden de yararlanmaktadır.

2. El araç alacak olan engellilerin de sadece MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyeti için sorgulatması gerekiyor.

Başka bir aracı olan engelliler, MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetinden istediği aracı muaf ettirebilirler.

Bunun içinde yine “Nakil Vasıtalar Vergi Dairesi Müdürlüğüne” MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyeti için başvuru yapabilirler.

NOT: Sadece Sol ayağında veya bacağında rahatsızlığı olan engelliler, özel tertibatsız otomatik vites araç kullanabilir ve ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyeti ile MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyeti alabilir.

01.01.2016 Tarihi itibariyle H sınıfı ehliyetler B sınıfı olarak yeniden düzenlenmeye başladı.

Fakat 01.01.2021 Tarihine kadar Engelliler H sınıfı ehliyetlerini kullanmaya devam edebilirler.

01.01.2016 Tarihinden Sonra alınan engelini belirten dereceli sağlık raporu olanlar, ehliyetlerini değiştirmek zorundadır.

Bunun içinde ehliyet nasıl değiştirilir yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Engelliler için yazılan bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerde engelli yakınlarınızın bu bilgileri öğrenmesi için paylaşmanızı rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: