Sıfır Engelli Aracı Alımında Yapılması Gerekenler

Merhabalar, bu yazıda engellilerin sıfır araç almak için neler yapması gerektiğini, muafiyet alması için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlatacağım.

Sıfır araç alımında, engellilerin önüne koyulmuş olan bir sınır vardır.

Bu sınır daha önceleri araç motorları üzerinden belirlenirdi ve yüksek güçte motoru olan araçları almak yasaktı.

Şimdi ise sıfır araç alımlarında 247.000 TL sınırı koyulmuştur, fakat istediğiniz motor gücünde aracı alabilirsiniz.

Alacağınız sıfır araca karar verdikten sonra ilk yapmanız gereken işlem, engelinize dair tanı ve derecesinin yazılı olduğu sağlık raporu ile ehliyetinizi “Nakil Vasıtalar Vergi Dairesi Müdürlüğüne” sorgulatıp muafiyet alabilirmiyim diye onay almanız, aracı aldıktan sonra sıkıntı yaşamamak amacıyla yararınıza olacaktır.

Nakil Vasıtalar Vergi Dairesi Müdürlüğün’den” onayı aldıktan sonra engelli kişiden, sıfır aracı aldığı bayi tarafından istenecek olan belgeler

* 3 Adet Noter onaylı sağlık raporu,
* Noter onaylı Ehliyet ve kimlik fotokopisi,
* Noter onaylı Sürücü adayları sürücü olur komisyon raporu ( Bu rapor 01.01.2016 tarihinden sonra dereceli sağlık raporu alınmışsa gereklidir) ,
* Vesikalık resim,
* Süreli vekalet,


şeklindedir.

Alacağınız sıfır araç, tertibatlı olacaksa proje hazırlanması ve aracın “TSE Araç Kontrol Merkezinde” tespit muayenesi yapılması gerekir.

Proje için bu evraklar dışında, bayinin sıfır araç için “proforma faturası” veya “beyanname” hazırlaması ve tertibat takılacak aracın “AT ( Araç Teknik) Uygunluk Belgesi” ile birlikte fotokopilerini, proje dosyasının içerisine koyulması için projeyi hazırlayan firmaya teslim edilmesi gerekiyor.

Engelinize uygun olan ve ehliyette yazan kodlara ait tertibatlar takılıp, “TSE Araç Kontrol Merkezinden” de onay alındıktan sonra vekalet verdiğiniz bayi, sizin için diğer işlemleri tamamlayıp, aracınızı size teslim eder.

Engelliler için yazılan bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerde engelli yakınlarınızın bu bilgileri öğrenmesi için paylaşmanızı rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: