Tertibat Kodları Açıklamaları

Engellilerin araç kullanması için, sadece tertibat kodları yazılmaz aynı zamanda engel durumuna göre, çeşitli kısıtlamalar mevcuttur.

Aşağıda en çok yazılan tertibat kodları ile kısıtlama kodlarının açıklamalarını bulabilirsiniz.

10.02 Kodu: Otomatik vites; Ehliyetinde bu kod yazan engellilerin, sadece otomatik vitesli araç kullanabileceği anlamına gelir.

10.04 Kodu: Uyarlanmış vites kolu; Ehliyette bu kod yazıyorsa, engelli kişinin sağ el veya kolunda rahatsızlığı olduğunu ve vitesi rahat bir şekilde değiştirebilmesi için, kişinin engeline göre vites koluna uyarlama yapılması gerektiği anlamına gelir.

Engellinin sağ kolunun olmaması gibi durumlarda, vitesi sol el ile değiştirebilmesi için sol tarafa vites tertibatı takılır.

Sadece Manuel araç kullanabilecek durumda olan engelliler için, debriyaj uyarlamaları yapılması gerektiğini belirten tertibat kodları aşağıdaki gibidir.

 • 15.01 Uyarlanmış debriyaj pedalı : Engelli kişiye göre debriyaj pedalının uyarlanması anlamına gelir. Genelde sol bacağı rahatsız olan kişilerde debriyaj tertibatı takılır.
 • 15.02 Manuel debriyaj : Gaz ve Freni el ile kullanıp, debriyaj pedalını manuel olarak kullanabilecek durumda olan engelliler için yazılan koddur.
 • 15.03 Otomatik debriyaj
 • 15.04 Debriyaj pedalının çalışmasını ya da aktivasyonunun durmasını önlemeye yönelik tedbir : Debriyaj tertibatı takılan araçlarda engelli kişinin debriyaj pedalına yanlışlıkla basmaması için takılan set anlamına gelir.

20.01 Kodu: Uyarlanmış fren pedalı; Ehliyette bu kod yazıyorsa, engelli kişinin engeline göre, fren pedalının uyarlanması anlamına gelir.

Komisyonda yazılan bu koda göre, otomatik vitesli araçlarda, engelli kişinin bacağında kısalık yoksa ve pedala uzanabiliyorsa, bu durumda fren pedalına tertibat takılmasına gerek yoktur.

20.03 Kodu: Sol ayağa uyarlanmış fren pedalı; Bu kod genelde engelli kişinin sağ ayak veya sağ bacağında rahatsızlık olduğunda komisyon tarafından yazılır.

Otomatik vitesli araçlarda, engelli kişinin sol bacağında kısalık yoksa ve pedala uzanabiliyorsa, bu durumda fren pedalına tertibat takılmasına gerek yoktur.

20.04 Kodu: Tabana göre uyarlanmış fren pedalı; Kısa boylu veya pedalları kullandığı bacağında kısalık olan engellilerde taban yükseltmesi yapıldığında yazılan koddur.

20.09 Kodu: Uyarlanmış park freni; Ehliyette bu kod yazıyorsa, engelli kişinin engeline göre el freninin uyarlanması gerekir.

Yeni model araçlarda, el freni tuşlu olduğundan dolayı, bu kod yazılsa bile tertibata gerek yoktur.

25.01 Kodu: Uyarlanmış hız pedalı; Bu kod engelli kişinin sağ ayağında veya sağ bacağında rahatsızlık olduğu durumlarda yazılır.

Kişinin engel durumuna göre, gaz pedalının uyarlanması gerektiği anlamına gelir.

25.08 Kodu: Soldaki hız pedalı; Ehliyette bu kod yazıyorsa, kişinin sağ ayağında veya sağ bacağında rahatsızlık olduğu durumlarda yazılır.

Bu koda göre “Gaz Pedalı Tertibatı” takılır. Gaz pedalı, fren pedalının sol tarafına takılan tertibat ile sol ayakla kontrol edilir.

31.01 Kodu: Paralel pedallar ekstra seti; Bu kod, kısa boylu kişilerin rahat araç kullanabilmesi için, pedalların yükseltilmesi gerektiği anlamına gelir.

31.02 Kodu: Aynı seviyede ya da aynıya yakın seviyede pedallar; Bu kod, kısa boylu kişilerin araçları rahat kullanabilmesi için, pedalların kişiye göre uyarlanması anlamına gelir.

31.03 Kodu: Pedallar ayak yardımıyla çalıştırılmadığında hızlanma sistemi ve pedalların tıkanmasını önlemeye ya da aktivasyonunu sağlamaya yönelik önlem; Engelli kişinin bacaklarını kullanamadığı gibi durumlarda, güvenlik amaçlı yazılan koddur.

Bu kod ile gaz ve fren pedallarının önüne kişinin ayakları yanlışlıkla dokunmaması için set koyulur.
Genelde “Elden gaz ve fren tertibatı” (32.01 kodu) yazıldığı durumlarda, komisyon gerekli gördüğünde bu kodu yazabilir.

31.04 Kodu: Yükseltilmiş zemin; Komisyon gerekli gördüğünde zemin yükseltmesi için bu kodu yazabilir.

Kısa boylu kişiler için yazılan bu kod genelde 31.01 kodu veya 31.02 kodu ile birlikte yazılır.

32.01 Kodu: Tek elle idare edilen kombine fren ve hızlanma sistemi; Engelli kişilerin iki ayağında veya iki bacağında rahatsızlık olduğu durumlarda bu kod yazılır.

“Elden Gaz ve Fren Tertibatı” olarak değerlendirilir, tek elle gazı ve freni idare edebilecek şekilde çeşitli tertibatlar takılır.

33.01 Kodu: Tek elle dış kuvvet tarafından idare edilen kombine hızlanma, fren ve direksiyon sistemi; Ehliyete yazılan bu kod, 32.01 gibi “Elden Gaz ve Fren Tertibatı” olarak değerlendirilir.

Genelde komisyon bu kod yerine 32.01 kodunu yazar.

33.02 Kodu: İki elle dış kuvvet tarafından idare edilen kombine hızlanma, fren ve direksiyon sistemi; Bu kod komisyon tarafından iki bacağından rahatsız kişiler için yazılır.

Bu kod “TSE Araç Kontrol Merkezinde” mühendisler tarafından elektronik tertibat olarak değerlendirilir.

Fakat bu tertibat Türkiye’de bulunmadığından ithal ediliyor ve fiyatı yaklaşık 5000£ (Euro) civarındadır.

Bu tertibat aynı zamanda elektronik olduğu için, sıfır araçlarda beynine müdahale edildiğinden dolayı garanti kapsamından çıkabilir.

Bu kod yazıldığında dilerseniz 60 gün içinde “il sağlık müdürlüğüne” itiraz edebilirsiniz.

35.03 Kodu: Direksiyondan sol eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları; Bu kod sağ elinde veya sağ kolunda rahatsızlığı olan engelliler için yazılır.

Silecek kolunu kullanamayacak durumda olan kişiler için, “Silecek Kolu Tertibatı” yardımıyla sol tarafa aktarılır.

Bu kod ile birlikte genelde “40.11 kodu (direksiyona topuz)” ve “10.04 kodu (uyarlanmış vites kolu)” yazılır.

35.04 Kodu: Direksiyondan sağ eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları; Bu kod sol elinde veya sol kolunda rahatsızlığı olan engelliler için yazılır.

Sinyal kolunu kullanamayacak durumda olan kişiler için, “Sinyal Kolu Tertibatı” yardımıyla sağ tarafa aktarılır.

Bu kod ile birlikte genelde “40.11 kodu (direksiyona topuz)” yazılır.

35.05 Kodu: Direksiyon ve hız ile frenleme mekanizmalarının kontrolünü kaybetmeden idare edilebilen kontrol cihazları; Bu kod genelde iki bacağında rahatsızlığı olan engelli kişiler için 32.01 kodu ile birlikte yazılır.

Elden Gaz ve Fren Tertibatı‘nın” genellemesi olarak değerlendirilir.

Ekstra olarak bu kod için tertibat takılmasına gerek yoktur. Genelde 32.01 ile birlikte yazılır.

40.11 Kodu: Direksiyon simidinde yardımcı cihaz; Engelli kişilere, komisyon uygun gördüğü taktirde, direksiyonu daha rahat çevirebilmesi için bu tertibat kodunu yazabilir.

Genelde direksiyon topuzu takılır.

Kişi isteğine göre direksiyon çatalı da taktırabilir ama kullanımı zor bir tertibat olduğundan pek tercih edilmez.

Kulakları rahatsız olan engelli kişiler için komisyon değerlendirmesinde aşağıdaki kodlar yazılır.

 • 42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz : Geri görüş kamerası takılması gerekir. Kendinden geri görüş kamerası olan araçlarda bu kod için tertibat takılması gerekmez.
 • 42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz : Aracın yan taraflarını gösteren kamera takılır.
 • 42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı : Aracın yan tarafını gösteren kamera ile birlikte kör nokta görüntüleme yapılabilir. Gerektiğinde yan aynalara yine ayrıca kör nokta gösteren küçük aynalar takılabilir.

47 kodu : İki tekerlekli araç kullanamaz; ehliyete bu kod yazıldığında motosiklet vs. gibi iki tekerlekli araç kullanması yasak anlamına gelir.

78 Kodu: Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir; Bu kod ile engelli kişilerin, otomatik vitesli araç dışında başka araç kullanması yasak anlamına gelmektedir.

102 Kodu: Ambulans, ticari araç veya resmi araç  kullanamaz; ehliyete bu kod yazıldığında engelli kişilerin ambulans, resmi plakalı araçlar ve ticari araçları kullanması yasaklanır.

Ticari araçlara örnek olarak doblo, caddy, kangoo vs. gibi ruhsatta N1 sınıfı yazan araçları engellilerin kullanması yasak anlamına gelir.

NOT: 29.08.2019 Tarihi itibariyle ruhsatta kullanım amacı olarak hususi yazan N1 sınıfı araçları kullanma izni çıkmıştır.

104 Kodu: Sürücü kursunda otomatik vitesli araçla eğitime ve sınava katılarak sertifika alanlar, sürücü belge sınıfına uygun sadece otomatik vitesli araçları kullanabilir.

Hangi sınıf ehliyet alınıyorsa,engelliler sadece o ehliyet sınıfına ait araçların, otomatik vites olanlarını kullanabilirler.

Örneğin B sınıfı ehliyet otomatik vitesli otomobil vs. gibi.

Engelliler için yazılan bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerde engelli yakınlarınızın bu bilgileri öğrenmesi için paylaşmanızı rica ediyorum.

71 Responses

 1. adem çetin dedi ki:

  sayın editör 32.02 kodunu yazmamışsınız. bana engelli B 10.02.32. 02 kodlu ehliyet verdiler. şimdiki kullandığım araç manuel vites elden fren tertibatlı. şimdiki aracım beş yılı dolmadığından satamıyorum . ne yapmak gerekiyor.

  • admin dedi ki:

   Adem bey merhaba, bu gibi durumlarda hak kazanarak almış olduğunuz aracınızı kullanmanız kanunen yasak olur. Aracı kullanmadan 5 yıl beklemeniz gerekmektedir. Veya ÖTV ‘sini ödeyip mevcut aracınızı satarak yerine otomatik vites araç almanız gerekmektedir. Veya 2. El otomatik vitesli araç alıp yine mevcut aracınızın 5 yılı dolmasını bekleyebilirsiniz. Mevcut aracı kullanmanız durumunda ceza gelebilir ve aracınız bağlanabilir. 32.02 kodu; dış bir güç tarafından idare edilebilen fren ve hızlanma sistemi olarak belirlenmiştir. Aracınızda bulunan tertibat bu koda uygun tertibattır. Yeni araçlarınıza montaj yapılabilir.

 2. adem çetin dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkür ederim. Peki 10.02.32.02 kod numarasıyla manuel vitesli tertibatlı araç alabilir miyim. Aracım 18 Aralık 2019 tarihinde beş yılı doluyor bekleyip satacağım

  • admin dedi ki:

   10.02 ve 32.02 kodu ile manuel vitesli tertibatlı araç alamazsınız vergi dairesi buna onay vermez zira 10.02 kodu otomatik vitesli araç anlamına geliyor. Bu kodlarla otomatik vites elden gaz ve fren tertibatı taktırıp alabilirsiniz.

 3. Adem çetin dedi ki:

  İlgileriniz için çok teşekkür ederim

 4. hüseyin ilik dedi ki:

  Merhabalar. 31.03 kodu için yapılan bir aparat örneği var mı? nasıl yapılıyor bu aparat?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   31.03 kodu için engellinin ayakları pedallara dokunmasın diye set yapılıyor. Katlamalı oluyor bu tertibat gaz pedalı tertibatı gibi normal kişiler kullanırken geri yatırabiliyor.

 5. ÜMİT dedi ki:

  Ehliyetimde 102 kodu var cornet hususi aracım var bu aracı kullanabiliyor muyum yardımcı olursanız sevinirim

  • admin dedi ki:

   Ümit bey merhaba, ticari araç kullanamaz kodu ruhsatta kullanım amacı hususi olarak yazan araçları bağlamıyor. Ruhsatın sol en altında kullanım amacı yazar. Hususi yazıyorsa aracı kullanmanıza engel değildir.

 6. osmankul dedi ki:

  benim aracımda 10.04 uyarlanmış vites kolu kodu yazıyor otomatik araç kullanabilirmiyim

 7. osmankul dedi ki:

  tşkler ama tadilatsız otomatik araç kullanabilirmiyim kısıtlama kodlarında otomatik yazmıyor sadece manualde tadilat yazıyor

 8. Mustafa dedi ki:

  Sayın editör merhaba bugün sürücü belgem bana ulaştı sol altta 102 ve 47 yazıyor 12. Sırada ise 10,02 -20,03-25,08 ve 78 kodları yazmakta bunları açıklayabilirmisiniz engel durumum sağ bacaktan çocuk felçliği polyo sekeli örneğin otomatik vitesli bir aracı gaz pedalı sol bacağımı kullanacak şekilde tertibat takıldığında sorunsuz araç sahibi olabilirmiyim
  Cevaplarsanız beni çok sevindirirsiniz şimdiden teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Merhaba, engelinize göre gaz pedalını sol taraftan kullanacak şekilde tertibat yaptırdığınızda otomatik vitesli araç alıp kullanabilirsiniz.

 9. hikmet dedi ki:

  Mrh iki elim protez dirsek altı bu şekilde engelli ehliyet alabilirmiyim

 10. zafer dedi ki:

  merhaba,raporumda 102-47 ve 35.04 -40.11- 78 yazıyor bu durumda sıfır araç alırken ötv indiriminden faydanabiliyormuyuz ,yardımcı olursanız sevinirim .

  • admin dedi ki:

   Merhaba, ÖTV muafiyetinden yararlanıp yararlanamayacağınıza vergi dairesi nakil vasıtalar ÖTV birimi karar veriyor. Tertibat ve proje aşamasında sıkıntı yaşamazsınız.

 11. Sevil dedi ki:

  Merhaba,
  Eski ehliyetim B Otomatik vitesti yaklaşık 10 yıldır l otomatik vitesli aracımı kullanıyordum. Geçen hafta ehliyetimi değiştirdim sağlık il müdürlüğünden çıkan sonuç ‘ B sınıfı ( engelli ) yukarıdaki kodlarda özel tertibatlı araç kullanması uygundur. Kodlarda şöyle : 102 / 47 / 35.03 / 20.09 / 40.11 / 78 Benim engelim sağ el yanık sekeli sorum şu bu kodlarla ÖTV den faydalanabil imiyim? Eğer faydalanamaz isem bunları taktırdıktan sonra ruhsata işlenmeli mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, ÖTV muafiyetinden yararlanıp yararlanamayacağınıza vergi dairesi nakil vasıtalar ÖTV birimi karar veriyor. Sıfır veya 2. El araçta olsa bu tertibatları taktırıp projesini hazırlatıp ruhsata işlenmesi gerekiyor. Aksi halde çevirme esnasında aracınız bağlanır ve ceza alırsınız.

   • Sevil dedi ki:

    Merhaba, Vergi dairesiyle görüştüm raporunun değişmesi gerekli dedi bende uğraşmak istemiyorum şu durumda bu aparatları taktırıp projelendirdiğimde ruhsata işlense ÖTV den faydalanmasam bile aracım engelli aracımı olacak herkes kullanamayacak mı?

    • admin dedi ki:

     Aracınız engelli aracı olur ve proje ile aile kullanım beyanı alırsanız ruhsata 3. Derece yakınlarınız kullanabilir ibaresi yazarlar ve onlarda kullanır. Bunun için tertibatın engelli olmayan kişilere araç kullanırken engel olmaması gerekiyor.

     • Sevil dedi ki:

      Peki ÖTV sini ödedim ama engelli aracı satarken nasıl bir yol izlemeliyim? Böyle olanlar oluyor mu? Aracın engelli ancak vergileri ödeniyor ben ilk miyim yoksa ☺️

  • Rifat dedi ki:

   Sevil hnm ehliyet nasıl değiştirdiniz bilgi rica etsem

 12. Muammer dedi ki:

  Merhba
  Eski ehliyetim H. Sınıfı sol diz altı poretez 12 iki yıl dır özeltertibatlı
  Otomobil kullanıyorum bu şartlarda hangi kotları vermeleri gerekli bilgilerinize ARZ Ederim

 13. Muammer dedi ki:

  Merhba
  29.01.2020 Bugün B.engeli ehliyet
  Raporunu aldım ve rapor daki kod
  15.02 yazıyor bu kotla otomatik
  Araç kullanabilirmiyim Bilgilerinize
  Arz ederim

  • admin dedi ki:

   Otomatik vites araç kodları 78 ve 10.02 dir. Manuel debriyaj kodu yazmışlar. Bu kod ile ÖTV muafiyetinden yararlanamazsınız. Vergi dairesi sol bacak engelinde otomatik vites araç kodu ister tertibat olarak değerlendirdikleri için.

 14. Muammer dedi ki:

  Merhba
  29.01.2020 benin engel durumum
  Sol dizatı porotez kullanıyorum
  Engelli ehliyete özeltertibatlı ve otomatik vitesli arac kullanmam için 10.02 78 kod ları yazılabilirmi veya hangi kodla otomatik özeltertibatlı her ikisinide killanmam için negibi kod yazması gerekir Bilgilerinize
  Arz ederim

 15. kadir dedi ki:

  merhabalar sağ el brakıyal flexus rahatsızlığım var ehliyetime sadece 10.04 kodunu yazdırsam manuel vites araç kullanabilir miyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   Ehliyetinizde 10.02 veya 78 kodlarından herhangi biri veya ikisi varsa otomatik vitesli araç kullanmak zorundasınız anlamına geliyor. Fakat bu kodlardan herhangi biri yazmıyorsa manuel araç kullanabilirsiniz anlamına gelir.

 16. mert dedi ki:

  merhabalar 10.02 35.04 40.11 kodları var kendim için alacağım araçta ötv muafiyetinden faydalanabilir miyim?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, bu kodlar aracı hangi kısıtlamalarla kullabileceğinizi ve hangi tertibatlara gerek olduğunu bildiren kodlardır. Otomatik vitesli araca sinyal ve direksiyon topuzu tertibatı taktırarak kullanabilirsiniz. ÖTV muafiyeti için ise raporunuzu vergi dairesi nakil vasıtalar ÖTV birimine sorgulatmanız gerekiyor.

 17. mert dedi ki:

  merhabala,
  komisyon tarafından verilen karar bölümünde araç uyarlama kodları kısmında 10.02 35.04 40.11 kodları yer almakta engel olarak sol kolum kısa ve fonksiyonları çok az bu şekilde ötv muafiyetinden faydalanabilir miyim?
  teşşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Merhaba, belirttiğiniz sağlık durumunuza göre ÖTV muafiyetinden faydalanabilmelisiniz. Fakat en doğru ve sağlıklı bilgiyi vergi dairesi nakil vasıtalar ÖTV biriminden alabilirsiniz.

 18. Servet dedi ki:

  Merhaba benim kodlarimda 102-02-78-47 rica etsem admin bunlarin aciliminida soylermisiniz indirimli arac alabiliyormuyum ve tertibat yaptirmak gereklimidir

  • admin dedi ki:

   Merhaba bu kodların arasında tertibat kodu yok. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilirsiniz. İndirimli araç alımı için vergi dairesi nakil vasıtalar birimine raporunuzu sorgulatmanız gerekiyor.

   • Servet dedi ki:

    Merhaba bugun vergi dairesine gittik ve %77ortapedik engelli raporumuzu sunduk engelli B sınıfı olan ehliyetimizide beyan ettik fakat bu kodlarda araca özel tertibat yapilmasi gerektigi yazmiyor, sadece otomatik arac kullanabilir yazıyor bu sartlarda muafiyet alamazsınız dendi. Engelli olan babamin engeli sol kolundadir 5-6 cm kisa ve 2/5 kas-güç kaybi mevcuttur engelli raporunda yazan ibare. Engelli raporunda ayrica yazan aciklama soyledir ; RAPORUN KULLANIM AMACI : engelli kimlik karti ve sosyal yardim kutucukları isaretli. Aciklama kisminda ise ; ÖTV DEN FAYDALANMAK ICIN ENGELLI RAPORU. H SINIFI SÜRÜCÜ OLUR. ÖZEL TERTIBATLI ARAC KULLANABILMEK ICIN ENGELLI RAPORU. yaziyor. Bu durumda ne yapmamiz gerekiyor?

    • admin dedi ki:

     Merhaba, bu şartlarda yapmanız gereken şey ehliyete tertibat kodları yazdırmak olacaktır. İl sağlık müdürlüğüne İtiraz edip yeniden komisyona girmesi gerekiyor.

 19. Ferdi dedi ki:

  Merhaba arkadaşalar sol ayak sıkıntı var ehliyetim de de 47-78-10.02-102 kod var araba alabilirmiyim bilgi için iletişime geçerseniz çok sevinirim tşk.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, sol ayak engeli olanlar tertibata gerek olmadan sadece otomatik vitesli araç alabilir. Sizin kodlarınızda da otomatik vites kodu var.

   • Cimbomlu dedi ki:

    Admin Eski B olan ehliyetimi B engelli olarak degiştirdim ve üzerinde şu kodlar var 47.102.10,02.78 raporda da Özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor ama maliye illaki hareket ettirici akşamlarda oynama istiyo sadace otomatik vitesi kabul etmiyor. Ne yapmam gerekiyor.

    • admin dedi ki:

     Merhaba, sol bacakta veya sol ayakta engeliniz varsa bu kodlarla alabilmeniz gerekiyor. Fakat başka ortopedik engeliniz varsa tertibat kodu yazılmadığı için vermemiş olabilirler.

     • Cimbomlu dedi ki:

      Sol kalca protezi amaliyatı oldum sağ kalçada kakrazdoz mevcut ama maliye zorluk çıkarıyor alt ekstrim ariyo herhalde

     • admin dedi ki:

      Ehliyetinize tertibat kodu yazmadıkları için vermemişler. Ehliyete tertibat kodu yazdırırsanız ÖTV den yararlanırsınız.

     • Cimbomlu dedi ki:

      Sonradan ehliyete kod eklere bilirmiyim.Teşekkür ederim

     • admin dedi ki:

      60 gün itiraz süresi var bu süre geçtikten sonra 6 ay bekleyip yeniden ehliyet değişim işlemlerini yapabilir komisyona girebilirsiniz.

     • Cimbomlu dedi ki:

      Çok teşekkür ederim bilgi verdiğin iz için

 20. Güven47 dedi ki:

  Merhabalar benim raporum da %42 sol göz az görüyor ve işitme engelimden toplam %42 aldım acaba ötv siz araç alabilir miyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba, ÖTV muafiyeti alabilmeniz için rapor derecenizin yüzde 90 olması gerekiyor. Ortopedik engeliniz olmadığı için bu haktan yararlanamazsınız.

 21. Aykut dedi ki:

  Kolay gelsin benım h ehlıyetım var ve 42 engellı raporum var arac alabımırmıyım ve benm aldıgım saglık raporunda 1,2 grup surur dıye işaretli ama kod yok otomatik arac alabilirmiyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   Ortopedik engelli olanlar araç alabiliyor. Sağlık raporunuz ile birlikte ehliyetinizi alarak vergi dairesi nakil vasıtalara gidip sorgulatın araç alıp alamayacağınıza orası karar verir.

 22. Ekrem ARIK dedi ki:

  Kolay gelsin.Ben ortopedik engelliyim. hastaneden aldığım raporsa engelli araba kullanabilir ibaresi yazılmaktadır. faka raporumda 10 02 33.02 78 kod numarası bulunmaktadır. beni nasıl bir tertibat beklemektedir. Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, 33.02 kodunu TSE elektronik elden kumandalı gaz ve fren tertibatı olarak değerlendiriyor. Bu tertibatın fiyatı çok yüksek 5 bin Euro civarında, aynı zamanda sıfır araçlarda garanti kapsamından çıkarıyor aracı. Bu kod yerine itiraz edip 32.01 kodu yazdırırsanız mekanik olarak elden kumandalı gaz ve fren tertibatı taktırarak araç kullanabilirsiniz.

 23. Pınar dedi ki:

  Merhaba, ben çifte vatandaşım. Türkiyeden araba almak istiyorum ama ısviçre ehliyetimdeki kod 25 burada 25.08 buradan araba alırken ısviçre ehliyetimle tertibatı kurdurtabilir miyim? Nasıl olur bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, İsviçre ehliyetiniz ile Türkiye’den maalesef tertibatlı araç alamazsınız. Türk ehliyeti almanız ve tertibat kodlarını yazdırmanız gerekiyor. Nüfus müdürlüğünden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 24. Beşir Bülent KAYA dedi ki:

  Merhaba benim ehliyetimde 102 ve 47 kodu var araç alma hakkım varmı acaba veya nereye danışmam lazım teşekürler saygılar

  • admin dedi ki:

   Merhaba, sadece yazdığınız kodlarla araç alımı yapılır hem manuel hem otomatik vites kullanabilirsiniz( ticari araç hariç). Fakat ÖTV muafiyeti alamazsınız.

 25. Mustafa durmaz dedi ki:

  Selamun aleykum
  Ocak 2020 de bi iş kazası geçirdim ve iki elimdede hareket kısıtlılığı var ellerimi neredeyse hiç kullanamıyorum ve A2/B ehliyetim vardı ellerimi kullanamadığım için ehliyetim yanarmı yoksa bu duruma göre özel tertibat varmo

 26. Ahmet dedi ki:

  Meraba önceden h sınıfı ehliyetim vardı ve 5 yıldır ötv indirimli aracımı kullanıyordum yeni araç için ehliyet değişimini istediler raporda 1.sınıf kod 102 yazıyor bununla tekrardan ötv indirimli araç alabilirmiyim

  • admin dedi ki:

   Merhaba, bu kod ile ÖTV muafiyeti alamazsınız bu kısıtlama kodu ticari araç kullanmanızın yasak olduğu anlamına gelir. Tertibat kodu veya sadece sol bacak engeliniz varsa otomatik vites araba kullanır kodu yani 78 veya 10.02 olması gerekiyor.

 27. Huseyin börü dedi ki:

  Merhaba benim %51 ortopedik engelli raporum var ve yeni ehliyetlerden cikardin yazan kodlar da su sekilde 102 103 05 ve 104 78 25 08 20 03 engelimde sag ayaktan bu sekilde otv indirimden yararlanabilir miyim sizce ?

 28. Ferit börü dedi ki:

  Merhaba benim %51 ortopedik engelli raporum var ve yeni ehliyetlerden cikardin yazan kodlar da su sekilde 102 103 05 ve 104 78 25 08 20 03 engelimde sag ayaktan bu sekilde otv indirimden yararlanabilir miyim sizce ? Tesekkur ediyorum kolay gelsin

  • admin dedi ki:

   Merhaba, sağ ayakta ortopedik engeli olanlar ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedirler. Ehliyet kodlarınız sizin ne şekilde araç kullanacağınızı belirtir. Gaz ve fren pedalını sol ayakla kullanmanızı değerlendirmiş komisyon. Sağlık raporunuzu vergi dairesi nakil vasıtalar ÖTV birimine sorgulatarak en doğru cevabı almış olursunuz.

 29. Naim dedi ki:

  Ikı ayağimi kullanamıyorum pazartesı günü heyete gırecem yüzde 93 raporum var sızce ehlıyet alabılırmıyım

  • admin dedi ki:

   Merhaba, rapor oranı önemli değil, ellerinizi kullanabiliyorsanız Elden kumandalı gaz ve fren tertibatı kodları verirler. (32.01 kodu mekanik tertibat) (33.02 kodu elektronik tertibat fiyatı 5 bin Euro civarında)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: