Türkiye’de Engelliler Nasıl Tertibatlı Araç Kullanır?

Günümüzde engellilerin trafikte daha rahat ve güvenli araç kullanabilmesi için Avrupa standartları çerçevesinde çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır.

Bu düzenlemelerin başında engellilerin sürücü olur raporu ve ehliyet alması için kurulan komisyon ve takılmış veya sökülmüş tertibatı kontrol etmesi için kurulan TSE (Türk Standartları Enstitüsü) Araç Kontrol Merkezleridir.

Engelliler tertibatlı araç kullanabilmek için öncelikle sürücü olur raporu veren komisyona girmek zorundadır, bu zorunluluk 01.01.2016 tarihinden sonraki Dereceli Sağlık Raporu olanlar için geçerlidir.

H Sınıfı Ehliyeti olupta Dereceli Sağlık Raporu 01.01.2016 öncesi olanlar için bu zorunluluk 01.01.2021 tarihine kadar geçerli değildir.

NOT: 01.01.2016 tarihi itibariyle engelli ehliyeti almayan/alamayan kişiler engelli raporları olsa bile araç indirimi hakkından faydalanamazlar.

Bu düzenlemeler neticesinde, sürücü olur raporu veren komisyonun, hangi tertibatı yazacağına bağlı olarak çeşitli tertibatlar araçlara takılabilir veya komisyon tertibat olmadan da araç kullanabilir raporu verebilir.

Engellilerin, ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanabilmesi için, mutlaka ortopedik engeli olması gerekiyor. Ortopedik engeli olmayan kişilerde ise, Sağlık Raporunun %90 ve üzerinde olması gerekiyor.

Engelliler için yazılan bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlerde engelli yakınlarınızın bu bilgileri öğrenmesi için paylaşmanızı rica ediyorum.

1 Response

  1. MEHMET AKSOY dedi ki:

    Ben bir ortapetik engelliyim sürücü belgemi değiştirmek için başıma gelmiyen kalmadı yazzıjlar olsun engelliye egel olanlara kanun çıkarıyorlar çıkarılan kanunda haberleri yok sağlam olanlardan birtek göz raporu istiyorlar engelliye’de gelinc anasından emdiği sütü burnunda getiroyorlr. İlk öncekazanılmış olan hakkımı rlimden almış oluyorsun bu böyle olmaz benim almış olduğum sürğcü belgmi değltirecek isen ilk etapta raporsuz olarak değiştir artık beş senemi on senemi süre koyuyorsan o zama benden rapor iste.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: